Благодійний фонд Скарбниця Надії


Рекрутерка з донорства крові Олена Засмоліна докладно пояснила на Суспільне Новини, як відбувається процес здачі крові та які існують міфи, хто може стати донором та чому донор рятує життя.
Ми, Благодійний фонд “Скарбниця Надії”, дуже просимо, будь ласка, прочитайте цю публікацію, переконайтеся, що донорство – це класно і правильно, і станьте донором!

На Рівненщині найбільша потреба у крові є на групи перша+ та друга+. Про це Суспільному розповіла рекрутерка з донорства крові Олена Засмоліна. На Українському радіо Рівне вона пояснила, як відбувається цей процес та які існують міфи, кому можна, а кому не варто пробувати себе у цій справі та чому донор рятує життя.

Донорів бракує завжди

Зі слів рекрутерки, потреба у крові для всієї області завжди перевищує кількість донорів.

“Просто бувають критичні ситуації, і одна така триває майже рік — потреба у групах перша + і друга +. Кров має термін придатності, але, зважаючи на потребу, то довго здана кров не лежить”, — каже Олена Засмоліна.

За її словами, у Центр служби крові щодня приходить від кількох десятків до пів сотні донорів.

“Але замовлень набагато більше поступає від лікувальних установ. Кров переливається дітям після хімієтерапії, людям у важких станах після операцій, породіллям та їх малятам, людям, які потерпіли від опіків, інфекційних захворювань тощо”, — розповіла рекрутерка.

Вона додає, що у Центрі служби крові завжди раді публічним акціям, які заохочують донорство. Для прикладу, у переддень нового року лікарняні клоуни, які опікуються дітьми в обласній онкогематології, закликали рівнян спробувати себе донорами і здати кров прийшли 102 людини. Двох із них забрали на тромбоконцентрат.

Про тромбоконцентрат

Тромбоцити, каже рекрутерка, називають золотими елементами крові.

“Вони живуть в організмі людини 5-7 днів і постійно відновлюються. У них є настільки сильні властивості, що при переливанні лише тромбоцитів людям у важких станах (наприклад, діти чи дорослі після “хімії”), коли тромбоцити катастрофічно падають, тоді переливання лише тромбоцитів дає їм сили і їх організм починає виробляти власні. І пацієнт іде вже на поправку швидше”, — зазначає Олена Засмоліна.

Хто може бути донором

У цьому процесі існують загальні положення, каже рекрутерка. Донором може бути людина старша 18 років, з вагою більше ніж 55 кілограмів.

“Хоча на тромбоцити ми обираємо більш таких крупніших донорів, які мають хороші вени, тому що це є теж важлива процедура. Вона триває 40 хвилин. Мають бути справні вени, щоб людина здала ту дозу, яку їй поставив апарат. Це приблизно, якщо замовляють дві дози — у кожної людини є свій вихід: 190 мілілітрів, 200 мілілітрів”, — розповіла Засмоліна.

Якщо людина здає кров другий раз — вона вже має карту активного донора. Такій людині можуть телефонувати у разі потреби і просити здати кров знову.

Як перевіряють донора

Коли людина приходить у Центр служби крові, її спершу перевіряють у так званих “списках відмовників”, тобто серед тих, кому заборонили бути донором через захворювання, наприклад, гепатит або венеричні хвороби.

“Далі у клінічній лабораторії визначають гемоглобін, у жінок має бути мінімум 125, у чоловіків — 135. Потім — кабінет довіри, терапевт і вже після цього — здача крові. І вже під час забору 20 мілілітрів відбирають для того, щоб дослідити кров на сифіліс, антитіла до гепатитів B I C”, — каже рекрутерка.

Як часто можна здавати кров і в чому користь

Такий процес відбувається не частіше, ніж один раз на два місяці.

“В рік можна здати максимум шість разів. Є люди, які здали понад 100 разів. Після процесу людина може відчути легкість і навіть певну ейфорію. Так само це і профілактика інфарктів та інсультів, серцевих захворювань. Це підвищує імунітет”, — зазначає Олена Засмоліна.

Коли не можна бути донором

Зі слів рекрутерки, індивідуально у Центрі служби крові підходять до людей, які мають ожиріння. Також рекомендують здавати кров орієнтовно через тиждень після того, як отримали щеплення проти коронавірусу. Є певні обмеження для жінок.

“Не можуть бути донорами годуючі матері, а ті, хто не годує груддю — можуть ставати донорами через пів року після пологів. Також варто йти здавати кров через п’ять днів після критичних днів, щоб організм зміг стабілізуватись”, — розповідає рекрутерка.

Якщо людина вживала алкоголь чи знеболювальні ліки, то перед здачею має пройти дві доби. За добу до здачі краще не перевантажуватись фізично, а напередодні після 18:00 обов’язково поїсти.

Про піар на донорстві

У соцмережах іноді можна побачити фото з процесу здачі крові, іноді їх публікують політики. Лікарняний клоун Артем Алексєєв, який сам є активним донором упродовж п’яти років, вважає такий піар корисним і виправданим. Каже, що здачу крові варто популяризувати усіма можливими способами.

“Із усіх людей, які коли-небудь здавали кров, 70% робили це тільки один раз, можливо, десь для своїх рідних. І коли кажуть: ой, десь хтось там піариться… Та нехай піаряться, це важливо, це рятує чиїсь життя”, — зазначив Артем.

донори кровіФото: Facebook Артема Алексєєва

Артем Алексєєв робить селфі з доноркою

Водночас він уточнив, що донорів хоч і стало дещо менше, але через більш ретельний відбір сама кров стала більш якісною.

Куди іти донору

Центр служби крові, який колись мав назву “станція переливання крові” — єдиний в області, де можна здати кров.

“Всі пункти забору крові, які існували – їх вже розформували і там залишилися банки крові. І тому забір крові відбувається тільки в нашому Центрі служби крові на Степана Бандери, 31 у Рівному. На жаль, 30 закладів в області, які мають потребу в крові, де відбувається і народження дітей, і хірургічні операції… а всі приїжджають до нас”, — каже рекрутерка Олена Засмоліна.

донори кровіФото: Суспільне Рівне

Будівля Центру служби крові

Вона уточнила, що усю корисну інформацію про донорство та актуальну потребу можна шукати на сторінці “Рекрутер донорстворівне”.

Авторка: Вікторія Шилан

Ваша email-адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля позначені *

*