Благодійний фонд Скарбниця Надії

«Знаєте, коли у сусідів почалася пожежа, я сам кілька разів приносив їм воду у відрі. І якщо буде горіти ще чийсь будинок, то знову принесу. А ось пожежним води не дам ні крапельки – я їм не довіряю! Хто зна, як вони моєю водою скористаються?».

Думаємо, що більшість з тих, хто прочитав ці слова, щиро здивувався абсурдності такої логіки, але, тим не менш, схожим чином починає міркувати дуже багато людей, коли мова заходить про … благодійні фонди. Парадокс ситуації полягає ще й в тому, коли така недовірлива людина сама потрапляє в біду, в першу чергу вона звертається саме в ту організацію, в ефективності роботи якої до цих пір так відчайдушно сумнівалася! Давайте ж спробуємо трохи розібратися, як працюють благодійні фонди, і які існують критерії для того, щоб відрізнити дійсно добросовісних помічників від шахраїв, охочих нажитися на вашій біді …

Як працюють фонди?

На жаль, переважна більшість тих, хто вперше звертається за допомогою, переконані, що потрібні їм для лікування або подолання інших життєвих проблем гроші, в фонді їм видадуть одразу і до того ж готівкою. Це величезна помилка!

По-перше, корпоративна благодійність в нашій країні поки що перебуває в зародковому стані, а тому основну частку надходжень складають пожертви на невеликі суми від простих людей, в тому числі, до речі, і від тих, хто сам колись так само шукав підтримки. Отже, аксіома №1: вільних грошей у благодійного фонду немає, і щоб Вам допомогти, він буде відкривати збір коштів.

Другий пункт прямо випливає з першого: для того, щоб шукати для вас допомогу, фонд повинен бути, перш за все, уповноважений це робити від вашого імені. Тобто перше, що вам запропонують в офісі благодійної організації – це підписати необхідні документи. Крім того, фонд буде регулярно запитувати у вас інформацію про поточний стан здоров’я, про медичні показання, про потреби, і так далі. Все це необхідно, щоб забезпечувати достовірність поданих на сайті і сторінках фонду відомостей, привертаючи увагу жертводавців до вашої проблеми. При цьому буде краще, якщо повідомляти новини ви будете не за підказкою співробітника фонду, а самостійно – в решті-решт, саме ви зацікавлені в тому, щоб люди довіряли розповіді благодійної організації про вашу біду, і відгукувалися на прохання про допомогу, чи не так ? Отже, аксіома №2: збір коштів неможливий без підписання необхідного комплекту документів, а запорукою успіху збору є обов’язкова і регулярна передача в фонд відомостей, включаючи дані про хід зборів, які ви ведете самостійно.

По-третє, жоден порядний фонд не видасть вам кошти готівкою. Завдання організації – оплатити потребу, тобто придбати ліки, перерахувати кошти для проведення обстеження, заплатити за лікування пацієнта за кордоном і так далі. Всі ці операції здійснюються безпосередньо з банківського рахунку за безготівковим розрахунком, а ситуації, коли потрібно перерахувати частину зібраної суми на карту підопічного фонду або його батьків, вкрай рідкісні, і обговорюються окремо, причому розмір такого переказу однозначно не буде великим. Отже, аксіома №3: благодійний фонд не видає готівки, а оплачує потреби зі свого рахунку при наявності зібраних коштів.

Які критерії надійності фонду?

Думаємо, що перші висновки, кому довіряти можна, а кому ні, ви вже зробили виходячи з наведених вище «аксіом».

Не варто вірити фондам, які:

   а) починають збір без підписання документів з вами – мало того, що ви не знаєте умов, на яких вони це збираються робити, так ще й така діяльність протизаконна;

   б) з першої зустрічі обіцяють золоті гори, молочні ріки і кисільні береги;

   в) пропонують видати гроші на руки, та ще й без оформлення будь-яких паперів.

Крім того, є і цілий ряд інших, не менш важливих критеріїв, які дозволять вам відрізнити чесний фонд від шахрая-одноденки.

  1. Легітимність

Разом зі стрімким розвитком інформаційних технологій, значного прогресу досягнуто і в напрямку, відомому під назвами «iGoverment» або «електронний уряд». Зокрема, в Україні вже кілька років є загальнодоступним реєстр організацій, зареєстрованих в Єдиному державному реєстрі. Відкривши відповідну сторінку сайту Міністерства юстиції, вибравши варіант пошуку «Юридична особа», і ввівши найменування організації українською мовою, ви в будь-який момент зможете переконатися, що держава знає про існування фонду, який вас цікавить, а значить, його діяльність здійснюється відповідно до положень діючого законодавства.

Пошукайте також реєстраційні документи і на сайті фонду – крім свідоцтва про реєстрацію юридичної особи (про перевірку якої написано вище), там має також бути присутнім рішення фіскальної служби про включення фонду до реєстру неприбуткових організацій і свідоцтво про реєстрацію благодійної організації.

  1. Відкритість інформації

Фонд, який хоча б кілька місяців проводив свою основну діяльність – збір благодійних коштів і допомога підопічним, – напевно отримував пожертви, і якимось чином їх витрачав, а, значить, це має бути відображено на сайті фонду. Робитися це може по-різному – одні благодійні організації розміщують на своїх ресурсах звіти за місяць, за квартал або навіть за рік; інші регулярно ведуть баланс безпосередньо на сторінках з проханнями про допомогу конкретній дитині, але така інформація обов’язково має бути присутня.

  1. Реквізити

Збір коштів фондом проводиться на власні рахунки, тому реквізити в проханнях про допомогу, звичайно ж, будуть належати самій благодійної організації. Однак зверніть увагу на те, як сформульовано призначення платежу. Чи просить фонд вказати в переказі прізвище свого підопічного, якому адресована допомога, або обмежується загальним формулюванням «Благодійний внесок»? Справа в тому, що всі пожертви, які надійшли на рахунок фонду, грубо кажучи, можуть бути розділені на дві категорії: адресні та безадресні.

Адресні платежі призначені конкретній особі з числа що знаходяться під опікою організації або на конкретний проект, що вказується в призначенні переказу, і ні на які інші цілі їх витратити вже неможливо. А ось долю безадресних платежів може визначати сам фонд. Будь-якому фонду вкрай важливо, щоб були і платежі другого роду (адже саме з них беруться гроші в екстрених ситуаціях – наприклад, коли у дитини відкривається кровотеча, і потрібно терміново оплатити дорогі препарати, а адресних надходжень на неї занадто мало), проте по- справжньому порядний фонд завжди буде нагадувати вам про ваше право зробити переказ адресним.

  1. Не тільки прохання

Будь-який фонд, зацікавлений у допомозі своїм підопічним, регулярно оновлює інформацію про них на своїх ресурсах – пам’ятаєте наш «другий пункт» на самому початку? Ви можете подивитися на сайт організації, відшукайте їх групи в соціальних мережах, і подивіться: чи стежить фонд за новинами про тих, організацією допомогою для кого займається? як часто публікує про них інформацію? чи пишуть в матеріалах про саму людину, чи тільки про гроші? Відповіді на ці питання самі собою приведуть вас до висновків про можливість довіряти фонду …

Ну і, звичайно ж, ніхто і ніколи не виключає особистого спілкування зі співробітниками благодійної організації – зателефонуйте, домовтеся про особисту зустріч в офісі або про зручний час для детальної розмови по телефону, розпитайте про методи роботи. Упевнений, після цього питання довіри до роботи даної благодійної організації, а то і до фондів в цілому, буде знято! Звичайно, мова тут про тих, хто входить в число «надійних» згідно описаних вище критеріїв …

Міфи

Крім того, окремо хотілося б зупинитися на кількох типових помилках щодо фондів, які значно знижують рівень довіри до них у тих, хто судить поверхнево, не бажаючи розібратися в справжній причині того, що відбувається.

  1. Чому на сайті фонду мені пропонують зробити переказ на особисту картку їх керівника ?!

Переказ на картку – це один з найшвидших і зручних способів надання допомоги, тому немає нічого дивного в тому, що і фонди пропонують підтримати своїх підопічних таким платежем. Щоб його зробити, досить ввести лише 16 цифр карти в одному з платіжних терміналів, встановлених в будь-якому супермаркеті, та й не тільки там, і внести бажану суму. Однак тут виникає несподіванка – якщо вірити виданим на екрані відомостями, платіж відправляється не на рахунок фонду, а … його директору. Як же так?!

Насправді, це всього лише недоліки банківських технологій. Платіжна картка, навіть якщо вона відкривається юридичною особою (фондом) може бути відкрита тільки на конкретну фізичну особу, і логічно, що такою особою буде Президент або Директор благодійної організації – тому ви і бачите його прізвище на екрані терміналу, хоча насправді гроші надходять не особисто керівнику, а на рахунок фонду, до якого «прив’язана» дана карта.

  1. Я щойно перерахував гроші, але не бачу свого платежу в звіті. Це шахрайство?

На жаль, благодійний фонд, як некомерційна і неприбуткова організація, не має можливості утримувати великий штат, а це значить, що на кожного співробітника припадає величезне навантаження. Вони практично одночасно приймають виклики від людей, які потребують допомоги, самі обдзвонюють їх рідних із запитами новин, домовляються в аптеках про постачання  ліків в потрібне місто, шукають жертводавців, готують розсилки по підприємствам і оновлюють матеріали сайту.

У цій ситуації, на підготовку звітів залишається чи 1-2 години в тиждень, і за цей час потрібно отримати з кількох банків всі виписки, звести надходження і витрати за окремими підопічним, звірити розрахунки з реальним наявністю коштів на рахунках, розмістити звіти на десятках сторінок і так далі. З огляду на вищесказане, такі завдання просто не можуть виконуватися «в режимі реального часу», і робляться з періодичністю від 1 разу на тиждень до 1 разу на місяць. Якщо ви хвилюєтесь чи дійшов ваш платіж, ви можете почекати появи наступного звіту, або просто передзвонити в фонд з питанням – повірте, вам там будуть раді відповісти, і обов’язково подякують за допомогу!

  1. На сайті відсутні контакти батьків – явно, справа «нечиста» …

Це може прозвучати парадоксально, але відсутність телефону мами, тата, дружини, чоловіка на сайті є прямим наслідком … турботи фонду про своїх підопічних! На жаль, прохання читають не тільки небайдужі і добропорядні люди, готові допомогти в біді, а й шахраї, які обманним шляхом виманюють останні копійки у людей, що і так втратили голову від горя. А скільки «цілителів в третьому поколінні», «знахарів», «екстрасенсів» та інших шахраїв різних мастей пропонують свої послуги рідним важкохворих людей! .. Як ви думаєте, чи легко мамі, яка три ночі не спала над ліжечком малюка з височенною температурою, читати в SMS, що «він помирає за твої гріхи» ?! Адже такі повідомлення зовсім не рідкісні! Саме тому багато фондів відмовились від практики повідомляти в новинах і проханнях контакти батьків, проте всі вони з радістю передадуть їм ваші добрі побажання і корисні поради, якщо ви про це попросите когось зі співробітників благодійної організації.

  1. Я не впевнений, що гроші дійдуть до того, кому я їх відправив.

Уважно читаючи цю статтю і дійшовши до даного пункту, ви вже самі здатні цілком аргументовано розвіяти цей міф, ну а іншим нагадаю – ваше адресне пожертвування фонд не має права використовувати за призначенням, що відрізняється від зазначеного вами в платежі, і в звіті ви з часом побачите і ваш переклад, і те, на що ваша пожертва була використана.

На завершення, хочеться відзначити, що надання допомоги не безпосередньо, а саме через фонди, вже давно стало стандартом де-факто для всього цивілізованого світу. Жертводавці знають, що завдяки роботі благодійних організацій, їх пожертвування не тільки будуть спрямовані на реальні потреби, а й зроблено це буде найоптимальнішим чином: на придбані медикаменти фонд отримає додаткову знижку, обов’язковий при таких закупівлях сертифікат якості застрахує хворих від покупки препарату невідомого походження, а, значить, пацієнти отримають необхідне їм лікування без затримок і зривів, властивих при зборах коштів на особисті карти. Крім того, фондом покриваються тільки ті витрати, необхідність яких підтверджена документально, тобто повністю виключаються варіанти, коли важко зібрані гроші витрачаються на так звану «вдячність», тобто, кажучи просто, на хабарі. І якщо ми хочемо побудувати з України справді європейську державу, причому хочемо зробити це не тільки на словах, а й на ділі, то давайте будемо наслідувати європейцям і в їх кращих традиціях, в тому числі – в практиці надання допомоги через благодійні фонди.

ДЖЕРЕЛО

Ваша email-адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля позначені *

*