Благодійний фонд Скарбниця Надії

Настав час для ще однієї відвертої розмови.

Дуже часто за останні тижні чуємо про те, що фонди нахабно беруть собі 20% від зборів коштів. Окрема “подяка” журналістам, які не розібравшись пишуть все що заманеться.

Отож, в людини, яка це читає автоматично формується висновок що благодійні фонди мало не обкрадають добрих людей, які хочуть допомогти хворим дітям чи іншим людям, що потребують допомоги.

Що з цього правда? І що означають 20% насправді?

Читаємо законодавство.
Закон України “Про благодійну діяльність та благодійні організації” від 2012 року
Ст. 16.3. “Розмір адміністративних витрат благодійної організації не може перевищувати 20 відсотків доходу цієї організації у поточному році.”

Якщо читати лише цю статтю то справді можна зробити висновок, що з кожної гривні, яка надходять на рахунок благодійного фонду 20 копійок автоматично йдуть на зарплату.

Але читаємо уважніше той же Закон. Трішки раніше там написано – Ст. 6.5. “Зміна цілей та порядку використання благодійної пожертви можлива за згодою благодійника або його правонаступників, а також на підставі рішення суду чи в інших випадках, визначених законом або правочином благодійника.”

Це означає, що якщо благодійник в призначенні платежу чітко написав “для Василька Петренко”, то фонд всі до копійки кошти повинен використати для Василька. Придбати йому ліки, оплатити обстеження, як крайній варіант перерахувати мамі на картку кошти (якщо це сума в 2020 році до 2940грн. то без оподаткування, а якщо більша то заплатити податки). Ще раз наголошую! В цій статті ніде не йде мова про 20%! Це цільова пожертва. Та сама ситуація коли кошти надходять на проект чи інші будь-які цілі, вказані благодійником. Та ж ситуація зі збором в скриньку, на якій фото конкретної дитини.

20% від коштів можна використати лише тоді, коли благодійник не вказує цільове призначення пожертви або чітко пише “на статутну діяльність ” або “на адміністративні витрати”. Також на адмінку можна використати пасивні доходи, тобто відсотки банку за кошти фонду на депозиті.
Ще раз – ні копійки з адресних пожертв! Це чітко прописано в законодавстві.

Ще один нюанс в законодавстві.
Читаємо положення (стандарти) бухгалтерського обліку, а саме п. 16 П(С)БО 15, де чітко вказано, що кошти які надійшли на рахунок благодійної організації визнаються доходом тільки тоді, коли можна буде підтвердити, що неприбуткова організація виконала умови щодо такого фінансування. Тобто спочатку ми використовуємо кошти згідно законодаства (листи-прохання від лікарень, рецепти від лікарів, заява від батьків дитини, закупівля медикаментів, батьки розписуються що отримали медикаменти або лікарня підписує акт приймання медикаментів), а потім визнаємо ці кошти доходами благодійного фонду.

Ситуації “гроші прийшли, ми взяли 20% на адмінку і гуляємо” навіть теоретично не може бути. Щоб використати 20% ми повинні провести добрий шмат роботи, про нервове навантаження від постійного спілкування з батьками хворих дітей я взагалі не пишу. Ми знали куди йдемо працювати.

Сподіваюсь мої пояснення для вас були корисними і ви зараз знаєте що означають 20%.
Ви як благодійники можете вибрати різні варіанти надання допомоги:

1. Перераховувати кошти на персональні картки батькам хворих дітей. Можливий варіант, але ви кожного разу будете близько стикатись з історіями дітей, пропускати їх через себе і одного разу можете просто перегоріти. В такій ситуації ви не маєте контролю за використанням коштів. Мама дитини може купити ліки в аптеці, яка на першому поверсі лікарні бо їй немає сенсу шукати де дешевше. А може купити телефон для дитини, яка залишилась дома. Мама вважає ці гроші своїми і використовує їх згідно свого бачення. Плюс згідно українського законодавства фіскальні служби можуть вимагати з батьків дитини сплати податків, зараз це близько 19,5%. Вже були випадки, коли батькам довелось сплатити податки. Тим більше що це чітко прописано в податковому кодексі.

2. Перерахування коштів на картки “вільних” волонтерів. Тут більше контролю, але знову ж таки сплата тих самих 19,5%. І тут ймовірність що доведеться сплатити податки ще вища ніж в ситуації з батьками дитини.

3. Перерахування коштів на рахунок благодійного фонду з вказанням призначення платежу (вказуєте прізвище дитини чи проект). Тоді ви точно знаєте що кошти будуть використані для конкретної дитини чи на певні вказані вами потреби. Не буду тут розповідати які ми надаємо звіти, це тема для окремого допису.

4. Перерахування коштів на рахунок благодійного фонду без вказання призначення платежу. В такій ситуації фонд використовує ваші кошти коли не вистачає адресних коштів, щоб придбати ліки для конкретної дитини, або потрібно терміново 1-2-5 тисяч гривень і немає часу писати новини, або потрібно купувати обладнання, на яке дуже важко збирати кошти. В цьому випадку ви довіряєте використання ваших коштів фонду і знаєте, що коли кошти будуть використані фонд має право використати 20% ваших коштів на адміністративні витрати.

5. Перерахування коштів на рахунок благодійного фонду з призначенням платежу “на адміністративні витрати”. В цьому випадку ви жертвуєте кошти не на ліки, а на те щоб фонд взагалі існував. Щоб ліки були придбані зі знижкою, щоб їх знайшли в аптеках в інших містах і привезли в лікарню дитині, щоб перевірили чи дитина справді потребує допомоги і чи не придбані ці ліки за бюджетні кошти, щоб організували команду волонтерів, яка буде проводити заняття з дітьми і ще купу всієї іншиї роботи. Але і в цьому випадку ви повинні розуміти, що спочатку фонд використовує 4 тисячі гривень з пожертв інших людей на ліки чи обладнання, а потім отримує право використати 1 тисячу з вашої пожертви на оренду, зарплату, зв`язок чи касове обслуговування в банку. “Вранці гроші – ввечері стільці” казав відомий літературний персонаж. “Протягом місяця ліки на 80 тисяч – в кінці місяця оренда, зарплата та податки з зарплати на 20 тисяч” каже нам українське законодавство.

Дякуємо кожній людині, яка підтримує Благодійний Фонд “Скарбниця Надії” і сподіваємось на довгу та плідну співпрацю з вами.

За 2019 рік адміністративні витрати нашого фонду становили 8,38% від загального обсягу витрат. Всі роки існування Скарбниці Надії ми намагаємось вкладатись в 10% і поки що нам це вдається.
Детальні звіти в нас на сайті https://skarbnitsya.org/category/zvits/

#РазомМожемоБільше

Ваша email-адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля позначені *

*